Blog

  Martin Nákačka

Martin Nákačka

Absolvent Elektrotechnickej fakulty Žilinskej univerzity, odbor telekomunikácie. V minulosti získal skúsenosti v oblasti elektrotechnickej výroby, obchodného manažmentu, technickej podpory a odborných školení v oblasti automatizácie (elektrické pohony a riadiace systémy) Medzi jeho osobné záujmy patrí objavovanie a rozvíjanie progresívnych techník pre osobný rozvoj, rozvoj učenia sa a myslenia a  zdieľanie vedomostí a skúseností  s ostatnými. V roku 2012 založil spoločnosť Excellens, s.r.o. a absolvoval v Anglicku štúdijný program ThinkBuzan licensed Instructor, zameraný na tvorbu a využitie myšlienkových máp a rozvoj kreatívneho myslenia. Od roku 2012 sa venuje aj lektorskej činnosti v oblasti efektívneho učenia sa a kreatívneho a inovatívneho myslenia. Vďaka súčasnému pôsobeniu aj v odbornej oblasti, má možnosť prakticky skúšať a rozvíjať ponúkané techniky.

Realizoval  technicko-odborné školenia napr. pre VW, PSA, Kiu, US Steel, Saargummi, Continental , IDC Holding,  soft-skills školenia napr. pre ECO Enegry Service, Zenkia, Refit International, BOZiPo, Zdravotka-PZS, Accrual, pre študentov  (napr. cez neziskovú organizáciu VIAC) a tiež rôzne individuálne kurzy.

http://www.excellens.sk Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Z 20. máj 2017 V Blog 0 Comment

Po viacdennom namáhavom stúpaní, kde sa striedala hmla so zábleskami slnečných lúčov a cestu často lemovala nepriehľadná spleť zelene, som sa zrazu ocitol na vrchole úžasnej hory. Zmätok a útrapy vystriedal dych vyrážajúci pohľad a všetko zrazu dostalo svoj zmysel. Nie, tento krát nejde o turistiku horskou prírodou, hovorím u učení sa, o cestovaní za poznaním. Moje školopovinné deti by, žiaľ, asi nesúhlasili s takýmito prirovnaním. Možno ani mnohí z vás. Učenie sa je však naozaj niečo ako fascinujúca turistika, keď vieme ako na to a poznáme určité princípy. Čo by sme teda mali o ňom vedieť?

Z 18. marec 2017 V Blog 0 Comment

Poznáte tento vtip? Šéfova kancelária je miestnosť, do ktorej sa vchádza s vlastným názorom a vychádza so šéfovým.  Aj keď dobre vieme, že to nie je pravda, koľko krát sa takto správame, alebo sa s takýmto prístupom stretávame... Paradoxne, možno práve medzi tými najbližšími. Pri rôznych názoroch vyťahujeme svoje logické argumenty, zvyšujeme hlas, používame pozíciu sily, aby sme si presadili to svoje. Keď druhá strana pokrčí plecami, skloní hlavu a neochotne prikývne, cítime sa víťazne a možno si aj naivne myslíme, že uznala naše argumenty.  Z pozície nestranného diváka to tak občas vyzerá. 

Z 22. január 2017 V Blog 0 Comment

Nemám na to talent, nemá zmysel sa o to snažiť. Nehádaj sa, je to tak, takto to písali v novinách.  Niečomu nerozumiem? Hodím to za hlavu a už sa tým nechcem ďalej zaoberať? Tak toto je určite blbosť, to nikdy nemôže fungovať.  Stretávame sa s tým, občas v silnejších, občas v nepatrnejších odtieňoch, občas u seba, občas u druhých. Problém týchto postojov je, že sa sami diskvalifikujeme, sami si zakladáme putá. Základným predpokladom rastu je však otvorená  a súčasne aj kritická myseľ. Vytváraním konštruktívnejších postojov môžeme nakoniec radikálne zmeniť celý náš život. Pár typov ako na to:

Z 27. november 2016 V Blog 0 Comment

Kdesi som počul a aj čítal, že je dobré, keď si človek večer pred spaním prebehne prežitý deň ako krátky film, samozrejme optikou vďačnosti za to, čo sa podarilo, ale aj za poučenie, ktoré sme dostali cez tie nepríjemnejšie situácie. No nielen počul, ale sa to dokonca snažím aj robiť a to nie len na dennej báze. Myslím, že je užitočné zhodnotiť aj týždeň, mesiac, rok, či určitý úsek života. Pri pohľade späť treba zapojiť čo najviac logiky a úprimne hľadať všetky možné súvislosti. Každá činnosť zanecháva svoju stopu. Napríklad, ak reagujeme na každé pípnutie mobilu, Outlooku či Facebooku, postupne strácame schopnosť sústrediť sa a aj v dlhšom nerušenom úseku si sami podvedome hľadáme akési rozptýlenie a „odbehnutie“ od riešeného problému. Iné zvyky nás, naopak, dokážu postupne a potichu niesť dopredu a pri pohľade späť sa možno celkom začudujeme aký kus cesty sa nám podarilo prejsť.  V tomto krátkom blogu sa chcem s vami podeliť o pozitívny prínos pravidelnej tvorby myšlienkových máp tak, ako to vidím u seba asi po päťročnom odstupe.

Z 23. október 2016 V Blog 0 Comment

Ako deti sme často začínali svoje sny touto vetou. A nielen sny, vyjadrovali sme tým aj určitú nespokojnosť  s aktuálnym stavom a odhodlanie to zmeniť  akonáhle budeme môcť.  Nedávno som si akosi spontánne uvedomil, že tento vzorec myslenia sa stále podvedome objavuje v mojej mysli, hoci zo štatistického hľadiska už mám skoro polovicu života za sebou. Kedy teda už budem konečne „veľký“? Najskôr to bolo spraviť vodičák, potom „výšku“, nájsť si prácu, založiť rodinu, teraz je to postaviť dom, vybudovať  firmu... Popri takomto zameraní a dosahovaní cieľov zažijem veľa pekných vecí, ktoré si však, žiaľ, uvedomím až pri pohľade späť. Zabudol som sa z nich tešiť, keď boli v čase „teraz“.

Strana 1 z 9

Zaujímavé odkazy

- stefanfedor.sk (nadšenec a propagátor GTD, EverNote, MindMaps)
- auraknihy.sk (oravské online kníhkupectvo)
- brigada.sk (brigády na leto)

Excellens odporúča

- ThinkBuzan Blog
- iMindMap 
(software na tvorbu myšlienkových máp)
- Peoplecomm  (O slobode v práci)

Nachádzate sa tu: Hlavná stránka Martin Nákačka