Určite poznáte organizáciu TED, ktorá prináša krátke a zaujímavé vystúpenia rôznych osobností z rozličných oblastí života. Občas si pozriem nejakú nahrávku z ich akcií a nedávno som našiel prezentáciu Briana Robertsona - Holacracy: A Radical New Approach to Management. Som fanúšik konceptu slobody v práci a štruktúry bez hierarchií (peer-to-peer), a preto spomínané video bolo pre mňa podnetom preskúmať tento prístup podrobnejšie. V nasledujúcich riadkoch by som sa chcel v „kocke“ podeliť o to, čo som sa dozvedel.
Predstavte si, že ste na prechádzke v džungli a ocitli ste sa v bezprostrednej blízkosti tigra. Akú máte šancu na prežitie? V porovnaní s tigrom sme slabí a pomalí, takže ani útok ani útek... To vďaka čomu sme na žive a dominantní je kreatívne myslenie. Pre prežitie je oveľa dôležitejšie vidieť alternatívy a možnosti riešenia, ako len samotné porozumenie a pochopenie situácie. Stále však viac rozvíjame to druhé. Učíme fakty, pracovné procedúry, zavádzame firemné štandardy, vyžadujeme hlavne disciplínu a podobne.
Typický pondelok ráno, čas porady. Na programe je zlepšovanie organizačnej štruktúry podniku. Firma prosperuje a zväčšuje sa, čo so sebou prináša veľké množstvo výziev pýtajúcich riešenie. Miestnosť je plná pre dobro zapálených zamestnancov. Témy sú jasné a väčšina sa snaží podeliť sa o svoj pohľad, alebo potenciálne riešenie. Niektorí tichší ani nemajú šancu dostať sa k slovu. Vzduchom sa nesie dokonalá zmes pohľadov na aktuálnu situáciu, návrhov na zlepšenie prepletených simultánnou kritikou a oponenciou. Hovorovo bez ladu a skladu. Výsledok? Nervozita, zmätok a zopár chabých predsavzatí, aby sme míting neopustili aspoň bez nejakého výsledku.